Site Rengi

Velayet Nedir?

14.08.2020
131
Velayet Nedir?

Birbirini seven çoğu çift birlikteliklerini evlilik ile taçlandırırlar. Ancak birtakım anlaşmazlıklar sonucu taraflar ayrı yaşamak isteyebilir ve boşanma davası açarak birbirlerinden boşanmak isteyebilirler. Evliliğin son bulması halinde evli iken elde edilen tüm varlık ve servetlerin paylaşılması gerekir. Ancak paylaşılamayan çocukların velayetinin hangi tarafta kalacağı sorusu mahkeme tarafından verilen karar ile belirlenir. Çocuğun ise hangi tarafta kalacağı kararı ise birtakım delil ve incelemeler sonucu verilir. Bu karar tamamen çocuğun menfaati çerçevesinde verilir.

Velayet Davası

Velayet davası hem her iki taraf hem de çocuklar için oldukça zorlu bir süreçtir. Bu gibi durumlarda taraf eşler genellikle nafaka ödememek veya sırf kendi istedikleri olması için çocuklarının velayetini almak isteyebilir ve çocuğun ne düşündüğünü umursamadan kendi çıkarları doğrultusunda karar verilmesini talep edebilir. Bu gibi nedenlerden dolayı velayet davaları çok uzun ve çetrefilli geçebilir. Bu gibi davalarda ise hâkim çocuğun hangi tarafta kalması gerektiğini ve bireylerin çocuğunu hangi aralıklarla görebileceği kararını birtakım inceleme ve sunulan deliller neticesinde verir. Alınan bu kararlar tamamen çocuğun menfaati üzerinedir. Çocuğun nasıl bir eğitim alacağı ve geleceği üzerine deliller ve belgeler ile karar verilir. Ancak sunulan doğru olmayan deliller mahkemeleri yanlış yönlendirebilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için mutlaka profesyonel bir destek alınmalı ve haksız rekabete karşı durulmalıdır.

Velayet Davasına Delil Toplama

Velayet davalarında bazı istenmeyen durumlar meydana gelebilir. Sunulan belgeler ve deliller neticesinde çocuğun hangi ebeveynde kalacağı konusu belirlenir. Ancak sunulan belgeler insanları yanlış yönlendirebilir ve yanlış kararlar alınmasına neden olabilir. Ayrıca bir tarafın çocuğun velayetini alabilmesi için resmî belgelere ihtiyacı vardır. Çiftler velayet davasını kazanabilmek için hâkimi çocuğa iyi bir gelecek sunabileceğine ikna etmesi gerekir. Velayet davasına delil toplama işleminin bir dedektif ile anlaşılarak yapılması davanın kazanılmasında büyük rol oynamaktadır. Aynı zamanda karşı tarafın sunduğu doğru olmayan delillerin de ispatlanması gerekir. Bu durum için de yine iyi bir dedektiflik hizmeti alınması davanın taraflının lehine sonuçlanmasını sağlayacaktır. Destek alındığı zaman toplanan raporlar yasal gerekçelere uygun bir şekilde toplandığı için mahkeme bu raporları delil olarak kabul edecek ve bu durum davanın kazanılmasında büyük önem teşkil edecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.