Site Rengi

Velayet Hangi Durumda Elden Alınır?

15.08.2020
131
Velayet Hangi Durumda Elden Alınır?

Evliliğin çeşitli nedenlerle son bulması sonucu taraflardan birinin açtığı boşanma davalarında en çok zarar gören taraf çocuklar olmaktadır. Evli iken velayeti ortak olan çocuk, boşanma davasında taraflardan birine verilmelidir. Velayet davası, boşanma davası ile bir görülebildiği gibi yıllar sonra bile taraflardan biri çocuğunun velayetini alabilmek için velayet davası açabilir. Bu durumda davacının, haklı sebeplerinin olması ve çocuğun genel durumu ile ilgili ciddi problemlerin olduğunu ispatlaması halinde velayet davası açabilir. Küçük yaştaki çocukların annelerine muhtaç olması nedeniyle velayet anneye verilir. Ancak bazı durumlarda küçük yaştaki çocukların velayeti babaya da verilebilir.  Bu gibi durumlarda çocuğun velayetine sahip olan tarafta velayet hangi durumda elden alınır? sorusu gündeme gelmektedir.

Çocuğun velayeti hangi durumda anneden alınır?

Boşanma kararı alan çiftler çocuğun hangi tarafta kalacağına dair bir anlaşmaya varmalıdırlar. Eğer anne çocuğun velayetini istemediğini belirtir ise velayet babaya verilir. Çiftler anlaşmaya varamamış ise bu karar mahkeme tarafından verilir. Mahkeme karar verirken çocuğun menfaatini göz önünde bulundurarak bir karara varır. Özellikle küçük çocukların anneye muhtacı sebebi, velayetin anneye verilmesi sonucunu doğurur. Bu karar, ekonomik durumu ikinci plana atarak babanın nafakaya bağlanması çeklinde sonuçlanır. Ancak bazı koşullarda annede olan çocuğun velayeti elinden alınabilir.  Bu durumda çocuğun velayeti hangi durumlarda anneden alınır? şeklinde sorulara neden olur.

Eğer taraflardan biri mahkemenin karar verdiği tarihlerde çocuğunu diğer taraf ile görüştürmüyor ve mükellefiyetini yerine getirmiyorsa, çocuğu kaçırıyorsa, karşı taraf velayetin alınması için dava açabilir. Velayete sahip tarafın yeniden evlenmesi durumunda ise velayet elden alınabilir. Ancak bu durum tek başına yeterli değildir. Ancak velayet sahibi çocuğuna kötü davranıyorsa ve bu ispat edilirse dava açılabilir.

Çocuğun velayetinin elden alınmasını gerektiren durumlardan bir diğeri ise velayet sahibinin kötü alışkanlıklarıdır. Eğer velayet sahibi taraf alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklara başlamış ise velayet davası açılarak çocuk el değiştirebilir. Bu gibi durumların ispatlanabilmesi için ise iyi bir araştırma ve delillere ihtiyaç vardır. Zira velayet davası açılabilmesi için mahkemeye deliller sunulması gerekmektedir. Bu nedenle dava açacak olan tarafın profesyonel bir destek alması, sürecin daha sağlıklı yönetilmesini sağlayacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.