Site Rengi

Türkiye’de Dedektif Nasıl Olunur?

15.08.2020
113
Türkiye’de Dedektif Nasıl Olunur?

Dedektiflik mesleği şüpheli kişi veya olayların takibinin yapıldığı, talep edilen konular doğrultusunda delillerin toplandığı ve gereken araştırmaların yapıldığı bir meslektir. Dedektifler ise genellikle eş ve aldatma takibi, adres tespiti, borçlu tespiti gibi hizmetler verirler. Türkiye’de dedektif olmak için emek ve çaba harcayan birçok insan vardır. ‘Türkiye’de dedektif nasıl olunur?’ sorusunu cevaplamaya çalışırlar. Ancak dedektiflik mesleği filmlerde görüldüğü kadar kolay bir meslek değildir. Dedektif olmaya karar veren bir kişi keskin bir zekaya ve meraklı bir kişiliğin yanında birçok özelliğe de sahip olmalıdır.

Dedektif nasıl olunur?

Eğer siz de ‘dedektif nasıl olunur?’ sorusuyla karşı karşıya iseniz doğru yerdesiniz. Dedektif olabilmenin ilk koşullarından birisi kişinin kendisini tanımasıdır. Öncelikle dedektif, keskin bir zekaya sahip olmalıdır. Olayları ve kişileri araştırırken ipuçlarını yakalayabilmeli ve doğru analiz etmelidir. Karşısındaki kişilerin jest ve mimiklerini iyi bir şekilde analiz edebilme yetisine sahip olmalıdır. Elde ettiği bilgileri mantık süzgecinden geçirerek doğru ile yanlışı ayırt edebilmelidir.

Türkiye’de çoğu insan ‘dedektif olmak istiyorum’ şeklinde ifadelerde bulunurlar. Ancak unutulmamalıdır ki dedektifler soğukkanlı ve sabırlı bir yapıda olmalıdır. Olaylar karşısında soğukkanlılığını korumalı ve duygularını mesleğine karıştırmamalıdır. Eğer bir dedektif objektif bir bakış açısına sahip değil ise olayları ve kişileri yanlış değerlendirecek ve yanlış sonuçlara varacaktır. Bu nedenle iyi bir dedektifin nesnel bir bakış açısına sahip olması önemlidir.

Dedektifler; sorgulayıcı, araştırmacı, meraklı, sabırlı ve elbette ki tecrübeli olmalıdır. Deneyimli ve merakını hiç kaybetmeyen bir dedektif, sonuca ulaşmak için elinden gelen her türlü çabayı gösterir. İyi bir dedektif olabilmek için merak en önemli unsurlardan biridir. Olay ve kişilerin takibini bıkmadan ve usanmadan yapmalıdır.

Dedektiflerin özel yetenekleri olmalıdır. Kendilerine başvuran kişilerin samimiyetine inanmaları ve onların davalarında haklı olduklarını bilmelidir. İyi bir dedektif olaylardaki en ufak detayları bile önemsemeli, gerektiğinde büyük resmi görerek sonuca ulaşmalı gerektiğinde ise küçük detaylar arasındaki ipuçlarını yakalayabilmelidir. Kısacası iyi bir dedektif; sabırlı, soğukkanlı, araştırmacı, meraklı ve olaylara ve kişilere objektif yaklaşabilen, keskin zekalı kişiler olmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.