Site Rengi

Nasıl Dedektif Olunur?

14.08.2020
125
Nasıl Dedektif Olunur?

Dedektif; kendilerinden talep edilen özel konular hakkında delil toplayan ve araştırma yapan uzman kişilerdir. Bir dedektif, olay veya kişilerin takibini belirli yöntemler kullanarak araştırma yapan bir nevi gizli polistir. Dedektiflik hizmeti ise genellikle eş ve aldatma takibi, borçlu tespiti, kayıp kişi tespiti, adres tespiti yapmak gibi konular üzerine hizmet vermektedir. Dedektif olmak kolay bir iş gibi gözükse de gerektirdiği özel yetenekler ve kişilik yapılarının mutlaka göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Dedektif Olmak İçin Neler Gereklidir?

İyi bir dedektif özellikleri arasında en önemlisi keskin bir zekadır. Olay ve kişilerin takibini kademeli bir şekilde yapan, elde ettiği sonuçları iyi bir biçimde analiz etme yeteneğine sahip olan bir yapıda olmalıdır. Zira teknolojinin el verdiği ölçüde birçok bilgiye ulaşmak sadece yeterli olmamaktadır. Ulaşılan bilgilerin belli süzgeçlerden geçirilerek doğru veya yanlışın iyi ayırt edilebildiği bir yapıya sahip olmak gerekir.

Dedektif olabilmenin en önemli kurallarından biri ise soğukkanlı olmaktır. Gerektiğinde kişilere vermesi gereken cevapları kesin bir biçimde vermeli ve olaylar karşısında soğukkanlılığını kaybetmemelidir. Duygularını işine karıştıran bir dedektif objektif olma yolundan çok uzaklardadır.

Özel Dedektiflik Hizmeti Nasıl Verilir?

Özel dedektiflik hizmeti verebilmek için birçok alanda yeteneğe sahip olunmalıdır. Uzun süren araştırmalar neticesinde sabrını ve nesnelliğini koruyabilmelidir. Karşısındaki kişinin vücut dilini iyi okuyabilmeli, jest ve mimiklerinden kişinin samimi olup olmadığını anlayabilmelidir. Dedektiflik uzun uğraşlar gerektiren bazen küçük kırıntıların peşinde koşarak büyük resme ulaşabilmeyi gerektiren bazen ise büyük bir resmin hatalarının gözden kaçırılmamasını gerektiren bir meslektir. İyi bir dedektif olaylara ve kişilere objektif bir bakış açısından bakabilmeli, kişilerin haklı olup olmadıklarının kararını dikkatlice verebilmelidir. Zira iyi bir dedektif takip ettiği olayların haklı bir dava uğruna olduğuna karar vererek işe başlamalıdır.

İyi bir dedektif olabilmenin belki de en önemli koşulu meraktır. Merak her zaman dedektiflerin ateşleyici gücü olmaktadır. Araştırma yapmayı seven, uykusuz, yorgun geceleri göz önüne alabilen ve merakının sürekli galip geldiği bir yapıda olmalıdır. Kısacası iyi bir dedektif olabilmek için keskin bir zekaya, araştırmacı ve meraklı bir kişiliğe, soğukkanlılığa, olay ve kişileri objektif bir değer yargısı süzgecinden geçirebilme yetilerine sahip olunmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.