Site Rengi

Marka Sahteciliği Ve İhlali Araştırması

Anasayfa » Marka Sahteciliği Ve İhlali Araştırması

Marka Sahteciliği ve İhlali Araştırması

Markalaşma, kendini ispatlamış büyük firmaların, markalarının korunması adına yaptıkları bir uygulamadır. Markalar, ürünlerini doğru satmak ve pazar paylarını arttırmak için, markalaşma yolunu seçerler. Markanın tescil edilmesi ise yapılan ürünün kalite ve orijinalliğinin belgelenmesidir. Son zamanlarda marka sahteciliğinin gün geçtikçe yaygınlaştığı biliniyor. Bu durum ise beraberinde önemli sorunları da getiriyor. Bu noktada marka sahteciliği ve ihlali araştırması mükemmel bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor.

Marka sadece ürün içeriği ile kısıtlı kalmaz. Ürünün ambalajı, paketlenmesi, renkleri, büyüklüğü ve reklam sloganı olarak da bilinen şeyler markanın adı ile anılır. Şirketlerin kurdukları marka, tüm dünyada faaliyet gösteren bir ürün yelpazesine sahip olunca, bu markanın adından faydalanmak isteyen, art niyetli kişiler piyasada boy göstermeye başlar. Bu kişiler, marka üzerinden piyasada taklit ürünler üreterek nemalanmaya çalışırlar. Bu amaçla marka sahipleri, marka sahteciliği ve ihlali araştırması yapmaları için dedektiflerden yardım alırlar.

Marka Sahteciliği ve Taklit Ürünler 

Marka sahteciliği, köklü şirketleri bile büyük ölçüde zarara uğratan bir durumdur. Burada verilen zarar sadece maddi anlamda kalmaz. Satılan ürünlerin zararı, insan sağlığına üzerinde de olumsuz etkilerde yaratabilir. Marka sahipleri, bütün bu olumsuz durumlarla karşılaşmamak için sahtecilik yapanlarla büyük bir savaş halinde bulunurlar. Marka sahibi olan firmalar, taklit ürün yapan yerlerin kullandıkları depolarını ve tesislerini gözlem altında tutmak zorunluluğu hissederler.

Satış yaptıkları yerleri bile dedektifler sayesinde bularak adlı makamlara bildirirler. Kanunlar vasıtasıyla, sahtecilik yapanlar ağır yatırımlarla karşı karşıya kalırlar. Burada önemli olan, marka sahteciliği ve ihlali araştırması, yapılarak, taklit ürün yapan firmaların belirleme aşamasıdır.

Dedektiflik Bürolarının Yargıya Yardımı

Özellikle gelişmiş ülkeler, marka sahteciliğinin önüne geçilmesi için marka sahiplerini koruyan yasalarla bunların yapılmasını önlemeye amaçlarlar. Marka taklidi yapan kişiler için ciddi yaptırımlar uygulanarak, markanın korunması esas öncelik olmaktadır. Marka sahteciliği ve  ihlali araştırması çerçevesinde dedektifler, büyük bir sabır ile firmalar için sahte ürün yapan yerlerin belirlenmesinde aktif rol oynarlar. Bu şekilde tespit edilen sahteciler, yasalar önünde cezaya çarptırılarak, piyasadan çekilmeleri sağlanır.

Ülkemizde ve dünyada, marka sahteciliği üzerine pek çok dava açılmıştır. Bu davalar sonucunda, sahtecilik yapanlar hukuk tarafından uygulanan yaptırımlardan sonra, piyasadan çekilmek zorunda kalmışlardır. Burada, araştırmayı yapan dedektiflik büroları da yasal sürecin işleyişinde, markalara destek olarak yargının hızlanmasına katkı sağlarlar.

Marka sahteciliğinin kapsamına göre, verilecek cezalar belirlenir. Büyük çapta ve bire bir sahtecilik söz konusu ise yargının vereceği cezanın boyutu da fazla olmaktadır. Hapis cezaları ile sonuçlanan davaların yanında, yüklü miktarlarda para cezaları da uygulanmaktadır. Markaların taklit edilmesi, gerçek markanın prestijine de olumsuz etkiler yapar.

Daha önce kullandığı ürünün kalitesinin düştüğünü fark eden kullanıcılar, başka ürünlere yönelirler. Bu durum, markanın satışlarını olumsuz yönde etkiler. Burada dedektiflerden yardım alan firmalar, marka sahteciliği ve ihlali araştırması yaptırarak sahteciliği önüne geçmeyi isterler. Dedektifler özverili ve dikkatli bir şekilde iş takibi yaparak sahtecilik yapanları bulmaya çalışırlar.

Gizlilik Politikası ve Dedektiflik

Profesyonel bir kadroyla çalışan dedektiflik büroları, günün her saati hizmet verir. Markaların talep ettiği doğrultuda, sahtecilerin bulunmasında yol gösterici olurlar. Takip ve belgelerin toplanma işlemleri büyük bir gizlilik içerisinde yürütülür. Bütün belgeleri bir araya getiren dedektifler, bunları markaların avukatlarıyla beraber değerlendirirler. Yasal prosedürler çerçevesinde, yapılacak detayları değerlendirerek yapılacak diğer işlemleri yargıya bırakırlar.

Marka sahteciliği ve ihlali araştırması, bitirildikten sonra yargı sürecinin sonuçlanması beklenir. Bu tür olaylarda sahteciler, kanunlar tarafından çok büyük cezalara çarptırılırlar. Böylece markanın prestiji koruma altına alınmış olunur. Bu tür olaylarda takip ve tespit aşamalarının gizli olması önemli bir detaydır. Sahtecilerin haberi olmadan yapılacak, yer belirleme işlemleri sonucunda yapılan baskınlar, onların kaçmasına fırsat vermez. Kendi yerlerinde, suç üstü yapılan sahteciler, kanunlar karşısında savunmasız kalır.