Site Rengi

Dolandırıcılık Olayları Araştırması

Anasayfa » Dolandırıcılık Olayları Araştırması

Dolandırıcılık Olaylarını Araştırma Hizmeti

Dolandırıcılık bir diğer adıyla aldatma; kişilerin yalan ve hile yoluyla, kendi çıkarları doğrultusunda hareket ederek, başkalarına zarar verme ve hakkı olmayan maddi kazanç sağlamalarıdır. Hile ile başkasını aldatmak kasıtlı bir davranış olarak kabul edilir. Bunun için, dolandırıcılık bir suçtur ve Türk Ceza Kanununa göre cezası vardır.

Günümüzde dolandırıcılık suçu epey yaygındır. Çalışmadan para kazanmak isteyen ve dolandırıcılığı meslek haline getiren kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu kişiler, kimi zaman kişilerin zaaflarından, kimi zaman ise kuruluşların yasalarda detaylandırılmayan açıklarından faydalanmaktadır. İşte tam bu noktada dolandırıcılık olaylarını araştırma hizmeti sunan özel dedektiflik bürolarından faydalanmak gerekebilir.

Hangi Durumlar Nitelikli Dolandırıcılık Suçu Sayılmaktadır?

Dolandırıcılık; nitelikli olarak işlenmesi halinde Türk Ceza Kanunu’na göre suç olarak kabul edilmektedir. Bu durumlar;

Kişilerin algılama yeteneğinin zayıflığından faydalanmak suretiyle,
Dini inanç ve duygularını istismar suretiyle,
Kişinin bulunduğu durumdaki tehlike ya da manevi zayıflığından faydalanmak suretiyle,
Bilişim sistemine girerek, başkalarının banka kartları ya da kredi kartlarını ele geçirerek, kişilere maddi zarar vermek suretiyle,
Ebeveyn, eş ya da aile bireylerinden birinin vefatı halinde, kişilere devlet tarafından ödenen maaşının, yasal olmadığı halde bir başkasının almaya devam etmesi halinde,
Kooperatif yöneticilerinin, tacir ya da şirket yöneticisinin, yönetimi altında bulunan şirket, kurum ya da derneğin parasını kendi hesabına geçirme suretiyle,
Sigorta bedelini almak suretiyle,
Telefonda kişileri arayarak, hattın terör örgütüne ait olduğunu belirtip, bundan kurtarmak için kişilerden para istemek suretiyle olmaktadır.

Dolandırıcılar, bu nitelikli suçları işledikleri ispat edildiği anda ceza almaktadır. Ancak, bazen bu kötü niyetli kişilere ulaşmak çok zor olabilir. Bu durumda dolandırıcılık olaylarını araştırma hizmeti sunan dedektiflik bürolarından yararlanmak gerekebilir.

Dolandırıcılık Olayları İçin Dedektiflik Hizmeti

Günlük hayatın her anında dolandırıcılarla karşılaşmak mümkündür. Bu kişiler kimi zaman ticari hayata, kimi zaman ise günlük yaşamın içinde bulunan herhangi bir insana zarar verebilmektedir. Dolandırıcıların asıl hedefi, kişilerin en zayıf noktasını yakalayarak, haksız yere maddi kazanç sağlanmasıdır.

Bu durumlarda, dolandırıcılık yapan kişi, kurum ya da kuruluşların tespiti ve gerekli delillerin elde edilerek suçun ortaya çıkarılması, dolandırıcılık olaylarını araştırma hizmeti sunan dedektifler tarafından yapılmaktadır. Böylece, tanınan ya da tanınmayan kişiler tarafından dolandırılan kişiler bu sayede, kendisini dolandıran kişilerin adres tespini yaptırabilir.

Bununla da kalmayıp, ticari faaliyetleri konusunda bilgi edinilerek, suçu ortaya çıkaran delillerin ortaya çıkarılması sağlanılabilir. Dolandırıcılığa konu olan mal ya da maddiyata da dedektiflik hizmetleri sayesinde ulaşmak mümkündür.

Dolandırıcılıktan Nasıl Korunmak Gerekir?

Her geçen gün artan dolandırıcılık olayları, bir çok insanın korkulu rüyası haline gelmiştir. Kimi zaman duygusal zayıflıktan, kimi zaman dini inançlardan ya da zor durumdan kurtulmak için çare aranıldığı anda, kötü niyetli kişilerin hedefi olmaktan kaçınmak mümkün olmamaktadır. Çalışmadan para kazanma niyetinde olan dolandırıcılar, masum insanın duygularını kullanarak, haksız yere maddi kazanç sağlamaktadır.

Tüm bunlardan kurtulmak için, birkaç noktaya dikkat etmek gereklidir. Öncelikle, kendisini kamu personeli olarak tanıtan ve telefon ya da internet yoluyla iletişim sağlayan kişilere kesinlikle kişisel bilgilerini vermemelidir. Banka ya da kredi kartı bilgilerini paylaşmamalıdır. Sosyal medya üzerinden gelen şüpheli postaları açmamalı, yine sanal ortamda tanıdığı kişilere karşı dikkatli davranmalıdır.

Herhangi bir şekilde dolandırıldığını anladığı anda, güvenlik güçlerine bildirmeli ve hatta dolandırıcılık olaylarını araştırma hizmeti sunan kişilerle temasa geçip, dolandırıcılara ulaşmak için adres, bilgi ve belge toplanılmasını sağlamalıdır.

Görüldüğü gibi, toplumun kanayan yarası olan ve haksız yere kazanç elde etmeye çalışan bu insanlara dur demek için öncelikle tedbir alınmalı, ancak herhangi bir şekilde bu insanlarla karşılaşılması durumunda dedektiflerle işbirliği yapılarak, sonuca ulaşılabilmesi mümkün olmaktadır. Büromuz dedektiflik hizmetlerini sunmak konusunda oldukça iddialı olduğu için dolandırıcılık olaylarını araştırma konusunda da sorunsuz bir hizmetin adresi konumundadır.