Site Rengi

Dedektif Nasıl Olunur?

13.08.2020
109
Dedektif Nasıl Olunur?

Dedektifler; bir nevi gizli polis olarak da adlandırılabilen, ortaya çıkan bir sorunun çözümüne yönelik araştırma yapan ve delil toplayan profesyonel kişilere denir. İzlerini kaybettiren ya da şüphe uyandıran kişi veya olayların takibini yapan ve tüm bilgilere ulaşabilen uzman araştırmacılardır. Dedektiflik hizmeti daha çok eş takibi ve aldatma takibi üzerine verilir. Ayrıca adres tespiti, borçlu tespiti, kayıp kişi tespiti, sahte evrak tespiti yapmak gibi hizmetler de dedektifler tarafından verilir. Dedektif olabilmek için ise bazı ön koşul ve gereklilikleri yerine getirmek gerekir.

Dedektif Olmak İçin Gereken Özellikler

İyi bir dedektif olmak için gerekli özellikler, öncelikli olarak meraklı ve ileri görüşlü bir yapıda olunmasıdır. Zira belirli alanlarda araştırma yapabilmek, ipuçlarını birleştirerek doğru sonuca varmak sanıldığı kadar kolay değildir. Kötü durumlarla başa çıkabilen ve gerektiğinde karşı tarafa net bilgi aktarımını sağlayabilen bir yapıya sahip olunması gerekir.

İyi bir dedektif karşısındaki insanı iyi analiz edebilmeli ve olaylar öngörü ile hesaplanmalıdır. İyi bir dedektif kişinin mimik ve jestlerinden ne kadar samimi olduğunu anlayabilmelidir. Ayrıca kişinin doğru söyleyip söylemediğini ve vücut dilini iyi bir şekilde analiz etmelidir.

Eş ve Aldatma Takibi

Eş ve aldatma takibi, dedektiflik hizmeti veren uzman araştırmacıların en çok verdiği hizmetlerin başında gelmektedir. Eş ve aldatma takibi amacıyla iyi bir dedektiflik hizmeti verebilmek için tüm ayrıntıların dikkatlice zekâ süzgecinden geçirilmesi gerekir. Hoş bir tablodaki pürüzleri görebilmek ve olayları bir bütünlük çerçevesinde ele alabilmek için zeki ve meraklı olmak gerekir. Teknolojinin velinimetlerinden yararlanmak elbette ki bilgi toplamak ve birçok veriye ulaşabilmek için oldukça önemlidir ancak keskin bir zeka ve merak içgüdüsü olmadan bu verilerin işlenmesi oldukça zordur. Bu nedenle iyi bir dedektif tüm unsurları göz önünde bulundurarak doğruyu ve yanlışı ayrıt edebilir nitelikte ve olayları bir bütün olarak inceleyerek önemsiz gibi görünen noktalarda küçük kırıntılar yakalayabilir nitelikte olmalıdır.

Dedektif olabilmenin en önemli unsurlarından biri ise kişilere ve olaylara nesnel bir bakış açısıyla yaklaşılmasıdır. Dedektifler ele aldıkları olayları objektif bir bakış içerisinde değerlendirmeli ve işin içine asla duygularını karıştırmamalıdır. Soğukkanlı bir yapı ve ön yargısız bir şekilde her kişi ve olayın haklı veya haksız olabileceğini göz önünde bulundurarak hareket etmelidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.