Site Rengi

Asliye Ceza Mahkemesi Kararına İtiraz Dilekçesi

18.07.2020
207
Asliye Ceza Mahkemesi Kararına İtiraz Dilekçesi

Asliye Ceza Mahkemesi Kararına İtiraz Dilekçesi

Bazı durumlarda yargılamada birtakım hataların varlığı söz konusu olabilir. Böyle durumlarda mahkeme kararına itiraz etmek hakkı bulunmaktadır. Bu hak Asliye Ceza Mahkemeleri için de geçerli olmaktadır. Hukuka aykırılık durumu varsa ilgili mahkemeye itiraz etme yolu hep açıktır. Yine usul hataları vs de mevcutsa mahkeme kararına hatalardan kaynaklı olarak itiraz edilebilmektedir. Böyle durumlarda Asliye Ceza Mahkemesi Kararına İtiraz Dilekçesi vermek gerekmektedir.

Genel olarak mahkeme kararlarının itiraz yolunun açık olması, hukukun doğru işlemesine destek olmaktadır. Bundan dolayı Asliye Ceza Mahkemesi kararına itiraz etmek de hukukun doğru bir şekilde uygulanmasına destek olmaktadır. Şayet mahkemenin verdiği bir karara itiraz etmeyi düşünüyorsanız mutlaka doğru ve eksiksiz bir şekilde itiraz dilekçesini doldurmanız şarttır. Ancak bu sayede ilgili Asliye Ceza Mahkemesi kararına nitelikli bir şekilde itiraz etmiş de olursunuz.

İtiraz Dilekçesinde Bulunması Gerekenler

Elbette ki Asliye Mahkemesi kararına itiraz etmek istiyorsanız mutlaka bazı kurallara uygun bir şekilde davranmak durumundasınız. Bu noktada itiraz dilekçesinde net ifadelerde nelere itiraz edildiğinin ifade edilmesi şarttır. Elbette ki dilekçe yazı dilinin de resmi bir tarzda olması gerekmektedir. Elbette ki itiraz ettiğiniz takdirde kararın kesinleşmesi de ertelenmiş olur. Çünkü itiraz edilmesi durumunda aleyhine başvurulan karar da kesinleşmemiş olmaktadır.

İtiraz başvurusuna dair izlenmesi gereken yol ve yöntemler ise CMK 267 – 271 maddelerinde yer almaktadır. Bu maddelere uygun bir şekilde itiraz edecek olursanız, itirazınız da dikkate alınacaktır. İtiraz yolu esasında sanığa daha geniş bir koruma ve güvence sağlamaktadır. Bundan dolayı itiraz yolunun varlığı sanığın lehine bir durumdur.

İtiraz Süresi Ne Kadardır?

Günümüz koşullarında Asliye Ceza Mahkemesi Kararına İtiraz Dilekçesi verirken mutlaka belirli bir süreye uygun davranmak şarttır. Bu kapsamda Asliye Ceza Mahkemesi kararına itiraz süresi olarak karşımıza 7 günlük bir süre çıkmaktadır. İtiraz yolunun açılması için hakim ile Cumhuriyet savcısının yani mahkemenin bir karar vermesi gerekmektedir. Verilen kararın tebliğ edilmesini takip eden 7 gün içerisinde Asliye Ceza Mahkemesi kararına itiraz edilebilmektedir. İzmir dedektiflik

 

AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NE

 

ESAS NO                           : .

 

İTİRAZ EDEN                    :

VEKİLİ                               :

 

İTİRAZA KONU KARAR  : İzmir  4.Asliye Ceza Mahkemesi’nin 01/01/2020 tarihli kararı

 

İTİRAZ KONUSU             : İzmir 4.Asliye Ceza Mahkemesi’nin 01/01/2020 tarihli kararında hakkımda verilen 1545 TL adli para cezası ve 10 ay hapis cezaları hakkında verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve hakkımda verilen 5 yıl denetim süresi kararına ilişkin itirazlarımdan ibarettir.

 

İTİRAZLARIM                  :

 

  • İzmir 1.Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2019/89E. Sayılı ve 17/05/2020 tarihli kararı yasaya ve hakkaniyete aykırıdır. Şöyle ki,
  • Yaylacık köyünde hayvancılık işi ile uğraşmaktayım. 26/11/2018 günü işerim dolayısı ile köyün dışına gitmiştim, işlerimin uzaması nedeni ile de ancak akşam saatlerinde köye
  • NETİCE VE İSTEM         : Yukarıda açıklanan nedenlerle hakkımda İzmir 1.Asliye Ceza Mahkemesi’nin 05/04/2019 tarihli kararının kaldırılması ve söz konusu karar yeniden incelenerek taleplerim doğrultusunda suçsuzluğuma karar verilmesini mahkemenizden saygıyla talep ederim.

  İtiraz Eden

Adı Soyadı ve Unvanı

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.